Spring Festivities and ‘Haivky’ at St. Martin Elementary School

On May 19, 2017, the St. Martin community of students, teachers, assistants and guests came together on the school yard to celebrate the beginning of spring through our Ukrainian traditional ceremony of ‘Haivky.’ Dressed in Ukrainian embroidery, ribbons and traditional hats, the students and adults sang ‘Haivky’ songs, performed traditional circle dances and enjoyed a sunny spring day.

The program was organized by the talented St. Martin music teacher, Ms. Tatiana Palykhata in early April. With the support of principal Walter Kowalchyk and vice principal Tammy Miskiw, Ms. Palykhata was able to direct the dances, songs and the other students’ performances, which went very smoothly. The goal of this event was to display the richness of our spring traditions in Ukrainian culture.

The festivities began with the children’s song/game, “Podolyanochka.” Next, the students energetically sang and danced, performing songs and ‘haivky.’ A special thank you goes out to grade six teacher, Mr. Orest Hrynkiw, who assisted in directing the students.

After the performance, children, teachers, assistants and spectators prepared a surprise for Bishop David Motiuk. Students greeted him with a double anniversary; celebrating the 15th anniversary of the rank of Bishop and 10th anniversary of involvement with the Edmonton Catholic School District. The students prepared cards, pictures and even an e-book for the Bishop. Students sang for the Bishop a traditional Ukrainian song, “Mnohaya Lita/Many Years.” Afterwards, he taught students about the importance of serving God’s will and being a caring and loving person.

David Motiuk is the Bishop of the Ukrainian Catholic Eparchy of Edmonton. According to grade one student, Declan, “Bishop David is my favorite!” This event provided a wonderful atmosphere and the students were rewarded with four large cakes. Bishop David showed his appreciation for the hard work of each class and handed out cake to the children.

The St. Martin community hopes that this Spring festival with songs, dances and children’s laughter will become another tradition in school and will be repeated every year.

Written by Jack Svyatoslav Strouk, Grade 3 Teacher, St. Martin School and Yanina Vihovska, Grade 4 Teacher, St. Martin School, Edmonton 2017

Веснянки та Гаївки у школі Св. Мартина

19 травня 2017 року учні, вчителі, асистенти та гості школи Святого Мартина вийшли на подвір’я школи щоб відсвяткувати початок весни в кращих українських традиціях. Ошатно вбрані у вишиванки, стрічки і навіть традиційні капелюхи, діти і дорослі співали веснянки та гаївки, водили хороводи, танцювали і насолоджувалися чудовим сонячним днем.

З такою чудовою ідеєю розпочати весну саме так, звернулася до дирекції школи Св. Мартина вчителька музики пані Тетяна Палихата ще на початку квітня. Адміністрація школи, а саме, Влодко Ковальчик разом з Тамарою Миськів запропонували об’єднати це свято ще з однією знаменитою подією і зробити велике свято весни на подвір’ї школи. Завдяки непервершеній і талановитій пані Тетяні Палихатій, діти все вивчили просто бездоганно. Слова пісень, танці, рухи діти виконували з такою любовю і завзяттям, що на це хотілося дивитися ще і ще.   Під час планування сценарію цього весняного заходу, пані Палихата, намагалася показати дітям якою багатою та різноманітною є традиція зустрічі весни в нашому фольклорі.

Розпочалося дійство дитячою піснею-грою «Подоляночка». Далі, діти енергійно співали і танцювали виконуючи пісні такі як «Ой є в лісі калина», «Посаджу я грушечку» та «Грицю, Грицю до роботи». Завдяки вчителю шостого класу пану Оресту Гриньків діти мали чудовий звук і музику.

Після виступу діти, вчителі, асистенти та глядачі підготували невеличкий сюрприз для Владики Давида Мотюка. Він зовсім цього неочікував, і тому почувався дуже зворушеним. Школярі привітали його з подвійним ювілеєм, а саме, 15-ти річчям у чині Владики і 10-ти річчям співпраці з католицькою шкільною системою міста Едмонтон. Учні підготували для Владики листівки, малюнки і навіть роздруковану електронну книгу.  Владиці співали “Многая літа” і бажали ще багато років життя і служіння Богу.

За словами першокласниці Даклин Р., “Владика Давид – це мій найулюбленіший Владика!” Чудову атмосферу заходу надавали також 4 величезні торти для Владики. Після закінчення вітальної частини, Владика Давид заходив до кожного класу і роздавав дітям, з вдячністю за їхню важку працю, ласий шматок ювілейного торту.

Варто відзначити, що Давид Мотюк був іменований Єпископом Української Греко-Католицької Церкви з титулом місцевого єпископського престолу Матари в Нумібії і призначений Єпископом-Помічником Архиєпископа Вінніпезького для українців 11 червня, 2002 року у Катедральному храмі Святого Василія Великого тут в Едмонтоні.

А на завершення, хотілось би вірити, що таке свято весни з піснями, танцями і дитячим сміхом стане ще однією традицією в школі Святого Мартина і буде повторюватися із року в рік.

Яніна Виговська,

Вчитель в школі Св. Мартина,